Kürtaj

KÜRTAJ YASAL MI?Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre 10. gebelik haftasına kadar kürtaj yapılması yasaldır.

Boş gebelik, mol gebelik, bebeğin kalp atışının izlenmediği gebelikler hafta gözetmeksizin kürtaj ile sonlandırılabilir.

Fetüs yaşıyor ama doğumdan sonra yaşamını sürdüremeyecek derecede ciddi bir anomaliye sahipse, perinatoloji uzmanı tarafından verilecek rapor ve bu rapor eşliğinde birden fazla kadın doğum hekiminin kurul kararı ile 10. haftadan sonra da gebelik kürtaj ile sonlandırılabilmektedir.

Türkiye’de yaşayan yabancı hastalara kendi ülkelerindeki kanunlar değil Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kanunları uygulanır. Suudi Arabistan’da isteğe bağlı kürtaj yapılması yasak ancak Suudi Arabistan’ lı bir kadın Türkiye Cumhuriyeti Devleti kanunlarında belirtilen şartları sağladığı zaman ülkemizde kürtaj yaptırabilir.

Yasal dayanak 18.12.1983 tarihli Resmî Gazetede yayınlanan RAHİM TAHLİYESİ VE STERİLİZASYON HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİ VE DENETLENMESİNE İLİŞKİN TÜZÜK 'te belirtilmiştir.


American Academy of Cosmetic Gynecologists üyesi olan ilk Türk doktordur. Estetik cerrahiye olan ilgisi nedeni ile 2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Los Angeles’a gitti. Genital bölge estetiği konusunda dünyaca ünlü Dr.Red Alinsod ile birlikte Labioplasti, Labium Majus Estetiği, Klitoris Estetiği, Himenoplasti, Vajinal Rejuvenation ve Vajinal Daraltma konusunda çalışmalar yaptı.

İletişim Bilgileri

Copyright© 2020 Dr.Öğr.Üyesi Eser AĞAR
Bu internet sitesi Dr.Eser AĞAR tarafından hazırlanmaktadır. Dr.Eser AĞAR herhangi bir beyana ya da bildiriye gerek olmaksızın sitede değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bu internet sitesi , içeriği ve uygulamaları ile sadece bilgilendirme amaçlı olup , herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitedeki bilgilerin, hekim muayene ve konsültasyonu sonucu sağlanan bilgilerle kıyaslanamayacağı kullanıcılar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.