Kürtaj

Vakum KürtajÇok değil 15-20 yıl önce, kürtaj işlemi vakum yöntemi ile yapılmazdı. Buji ile rahim ağzı genişletildikten sonra yukarıdaki resimde gördüğünüz küret denilen metal araçlar kullanılarak uzun süren ve zorlu bir işlem ile gebelik sonlandırılırdı. Rahim içerisinde parça kalma ihtimali, rahimin zarar görme ihtimali daha fazlaydı.

Neyse ki günümüzde artık kürtaj için vakum yöntemi kullanılmaktadır. Buji ile rahim ağzı genişletildikten sonra yukarıdaki şekilde gördüğünüz gibi ince pipet kanüller rahim içerisine gönderilip enjektörün vakumu ile rahim içindeki gebelik ürünleri çekilmektedir.


Vakum Küretaj Yönteminin Avantajları
  • Daha kolaydır
  • Daha az ağrılıdır
  • İşlem başarısızlık oranı daha düşüktür
  • Komplikasyon oranı daha düşüktür
  • İşlem süresi daha kısadır

Modern olan yöntem vakum yöntemidir. Biz de kürtaj işleminde vakum yöntemini tercih etmekteyiz.


American Academy of Cosmetic Gynecologists üyesi olan ilk Türk doktordur. Estetik cerrahiye olan ilgisi nedeni ile 2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Los Angeles’a gitti. Genital bölge estetiği konusunda dünyaca ünlü Dr.Red Alinsod ile birlikte Labioplasti, Labium Majus Estetiği, Klitoris Estetiği, Himenoplasti, Vajinal Rejuvenation ve Vajinal Daraltma konusunda çalışmalar yaptı.

İletişim Bilgileri

Copyright© 2020 Dr.Öğr.Üyesi Eser AĞAR
Bu internet sitesi Dr.Eser AĞAR tarafından hazırlanmaktadır. Dr.Eser AĞAR herhangi bir beyana ya da bildiriye gerek olmaksızın sitede değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bu internet sitesi , içeriği ve uygulamaları ile sadece bilgilendirme amaçlı olup , herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitedeki bilgilerin, hekim muayene ve konsültasyonu sonucu sağlanan bilgilerle kıyaslanamayacağı kullanıcılar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.