Kürtaj

Kürtaj Sonrası Nelerle KarşılaşırsınızKürtajdan sonra nelerle karşılaşılacağı kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Kürtaj işlemini çoğunlukla anestezi altında yaptığımız için işlem sırasında ağrı hissedilme ihtimali yoktur.

Kürtajdan sonra, anesteziden uyanırken hafif bir kasık ağrısı olması doğaldır. Bu ağrı ağrı kesiciler ile kolaylıkla önlenebilmektedir. Bazı hastalarda kürtaj sonrası hiç ağrı olmayabilir.

Kürtajdan sonra çok az miktarda kanama olabilir. Bu kanama 1 hafta kadar sürebilir. Daha uzun sürmesi durumunda doktorunuza haber veriniz.

Hamilelik sırasında bulantı kusma yaşıyorsanız, kürtaj sonrası bu belirtiler hızlıca kaybolur.

Kürtajdan sonra anestezinin etkisi tamamen geçene kadar hastayı taburcu etmeyiz. Hastanın normal fonksiyonlarına döndüğüne emin olduğumuzda hastayı evine yollarız.

Kürtajdan sonra yemek yenebilir, su içilebilir.

Sizlere verilen reçetedeki ilaçları düzenli kullanınız. Reçetede antibiyotik ve ağı kesici yer almaktadır.

Kürtajdan sonra aynı gün araç kullanmak tehlikelidir. Aldığınız anestezi sebebi ile reflekslerde yavaşlama olabilir, kaza yapabilirsiniz.

Kan grubunuzu bilmiyorsanız kürtaj öncesinde merkezimizde kan grubu testi yapılmaktadır.

Kan uyuşmazlığı varsa yani anne kan grubu negatif baba kan grubu pozitif ise kürtaj işlemi sonrasında kan uyuşmazlığı ilacı enjeksiyon şeklinde hastaya yapılmaktadır. Bunu yapma amacımız bir sonraki gebelikleri korumaktır.

Kürtajdan 1 hafta sonra kontrole gelmeniz gerekir. Rahim içerisinde kan birikimi olup olmadığı gibi olağan dışı durumlar değerlendirilir.

Kürtajdan sonra 30-40 gün geçtiğinde normal adet görülmeye başlar.


American Academy of Cosmetic Gynecologists üyesi olan ilk Türk doktordur. Estetik cerrahiye olan ilgisi nedeni ile 2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Los Angeles’a gitti. Genital bölge estetiği konusunda dünyaca ünlü Dr.Red Alinsod ile birlikte Labioplasti, Labium Majus Estetiği, Klitoris Estetiği, Himenoplasti, Vajinal Rejuvenation ve Vajinal Daraltma konusunda çalışmalar yaptı.

İletişim Bilgileri

Copyright© 2020 Dr.Öğr.Üyesi Eser AĞAR
Bu internet sitesi Dr.Eser AĞAR tarafından hazırlanmaktadır. Dr.Eser AĞAR herhangi bir beyana ya da bildiriye gerek olmaksızın sitede değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bu internet sitesi , içeriği ve uygulamaları ile sadece bilgilendirme amaçlı olup , herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitedeki bilgilerin, hekim muayene ve konsültasyonu sonucu sağlanan bilgilerle kıyaslanamayacağı kullanıcılar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.